Programowanie Neurolingwistyczne

Home / Blog / Programowanie Neurolingwistyczne

Neurolingwistyczne Programowanie

Do mózgu dochodzą informacje z 5 zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu. Poznając NLP uświadamiasz sobie, jaki sens nadajesz odbieranym informacjom, na podstawie których kierujesz swoim postępowaniem. Wielu łudzi jest zaskoczonych wiedzą o sobie, o swoim wewnętrznym świecie, zaczynają rozumieć przyczyny i źródła konfliktów oraz jak zmieniać swoje zachowanie, aby relacje z innymi łudź-mi były lepsze, bardziej satysfakcjonujące. Jestem ciekawa, jak Ty będziesz zaskoczony takim wglądem w siebie?
„Lingwistyczne” – dotyczy ludzkiej umiejętności posługiwania się mową i sposobu, w jaki określone słowa i zwroty odzwierciedlają nasz wewnętrzny świat. Nazwa ta obejmuje także język ciała, gestów, mimiki, które ujawniają nasz styl myślenia, system przekonań i nawyków.
„Programowanie” – to pojęcie z fachowego nazewnictwa komputerowego, co sugeruje, że nasze myśli, uczucia i podejmowane działania są po prostu nawykowym korzystaniem z programów, które można zmieniać, doskonalić.
NLP narodziło się w latach siedemdziesiątych w Kalifornii w Santa Cruz. Jego twórcami są Richard Bandler (wówczas student psychologii), John Grinder (docent lingwistyki) oraz Gregory Bateson (antropolog, zajmujący się komunikacją i teorią systemów). Zainteresowani rewelacyjnymi wynikami prac czołowych terapeutów: Fritza Pensa – twórcy Gestlt, Virginii Satir – fantastycznej terapeutki rodzin i światowej sławy hipnoterapeuty Miltona Ericksona, postanowili przyjrzeć się pracy i opracować modele skutecznej terapii. Stąd NŁP składa się z elementów terapii Gestalt, terapii rodzin i hipnozy. Stworzyli model, dzięki któremu można zrobić wiele dla siebie i innych… Od kilku lat techniki NŁP znajdują zastosowanie także u nas w Polsce w różnych dziedzinach życia:
w psychoterapii, w szkolnictwie, w biznesie, medycynie. NLP uczy wielu ludzi efektywnej komunikacji, języka ciała, jak osiągać sukcesy, jak być szczęśliwym, jak wykorzystywać swój czas, jak precyzować swoje cele, jak zmieniać zachowania, które nie przynoszą dobrych efektów, jak otworzyć się na siebie, na swoje umiejętności, jak kochać siebie i innych, jak cieszyć się z siebie i swojego Życia, jak radzić sobie z trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa, jak wybaczać, pozbywać się lęków i fobii, złości, jak stawać się śmiałym, twórczym… jak patrząc … widzieć, słuchając … słyszeć, czując … czuć… Brzmi nieźle, prawda?
Dla mnie NLP jest wspaniałą sztuką, dzięki której od kilku lat uczę się malować swoje życie w kolorach, jakie lubię, doskonalę siebie, pozwalam sobie na osiąganie rzeczy, które kiedyś wydawały mi się po prostu niemożliwe. Na warsztatach przekazuję innym jak można ją trenować w swoim życiu. Wierzę, że ja i Ty jesteśmy takimi samymi ludźmi, którzy swoimi myślami kreują swój świat. Jeśli coś udało się komuś innemu, uda się i mnie. Jeśli udało się mnie, dlaczego ma nie udać się Tobie? Możesz chodzić otoczony pozytywnymi myślami jak w kolorach tęczy, albo w
pajęczynie negatywnych myśli. Decyzja zawsze należy do Ciebie! Dróg do poznawania i doskonalenia siebie jest wiele. NLP jest jedną z nich, ani lepszą, ani gorszą od innych. Jest jednak taką, która uczy cieszyć się nie tylko słońcem, ale i deszczem, chłodem, kroplami rosy i zmierzchem naszego życia. Uczy szukania siebie i swojej tożsamości, bo to co najważniejsze w naszym życiu … to znalezienie siebie.
Jeśli nasze drogi skrzyżują się kiedyś, sam mi powiesz, jak jesteś zaskoczony zmianami, jakie nastąpiły w Twoim życiu, jak Ty się zmieniłeś i jakość Twojego życia. Zanim więc to nastąpi idąc swoją drogą uważaj:
Uważaj na swoje myśli, one stają się słowami; uważaj na swoje słowa, one stają się czynami;
uważaj na swoje czyny, one stają się nawykami;
uważaj na swoje nawyki, one stają się charakterem; uważaj na swój charakter … on tworzy Twoje przeznaczenie .