Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta

Home / Blog / Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta

psychologia psychoterapia psychiatria

Problemy egzystencjalne

Kłopoty w pracy, kryzys małżeński, brak kontaktu z dziećmi, atak paniki, wahania nastrojów – człowiek boryka się z różnymi problemami. Ignorowane i tłumione wewnątrz wracają z dwojoną siłą. Nie dają spać, jeść, pracować, cieszyć się życiem. Doprowadzają do sytuacji, w której trzeba z kimś porozmawiać. Ale z kim? Przyjaciele, choć chcą, często nie potrafią pomóc, gdyż porady typu będzie dobrze albo nie daj się stają się irytujące. W takiej sytuacji potrzebna jest konsultacja z profesjonalistą. Tylko z kim? Psychologiem, psychiatrą czy psychoterapeutą. Pomimo podobieństw w nazwach, wymienieni specjaliści zajmują się innymi problemami.

Podobne nazwy, inne specjalizacje

Wydawałoby się, że psycholog, psychiatra i psychoterapeuta to synonimy jednego zawodu. Jednak przyglądając się bliżej ich profesji, można dostrzec różnice.

Psycholog  udziela opinii, orzeczenia, diagnozy oraz doradztwa psychologicznego. Może prowadzić konsultacje i porady w kwestiach życiowych, jednak nie posiada uprawnień do wystawiania lekarstw psychotropowych. Psycholog najczęściej zajmuje się diagnozą intelektu i osobowości pacjenta oraz jego problemami dnia codziennego typu kłopoty z pracą, kryzys małżeński, apatia, przygnębienie.

Psychoterapeuta to osoba uprawniona do świadczenia długoterminowych terapii mających na celu wprowadzenie zmian w codziennym funkcjonowaniu pacjenta. Proces leczenia może zająć kilka spotkań lub parę lat. Psychoterapeuta zajmuje się bardziej złożonymi problemami typu zaburzenia snu, obsesja, zaburzenia odżywania oraz objawy psychosomatyczne. Problemy, które wymagają czasu, by móc je w pełni wyleczyć.

Psychiatra jest lekarzem medycyny, który skończył studia medyczne wraz ze specjalizacją z psychiatrii. W czasie badań rozpoznaje objawy, stawia diagnozę, wypisuje recepty oraz świadczenia zdrowotne o psychicznym stanie zdrowia pacjenta. Psychiatria zajmuje się najpoważniejszymi chorobami psychologicznymi typu: depresja, paranoja, mania, schizofrenia lub zaburzenia osobowości. Problemami, które wymagają nie tylko konsultacji i terapii, ale także zastosowania leków.