Psychologia

Home / Blog / Psychologia

wstydliwy temat psychoterapia

Wstydliwy temat

Znacie ten dowcip: jeden psycholog pyta drugiego:- Która godzina? A ten drugi na to:- Chcesz o tym porozmawiać? Zabawne, ale też obrazujące stereotypy o psychologii, która wciąż pozostaje w naszym społeczeństwie tematem tabu. Psychologia jest wstydliwa, wizyta u psychologa jest wstydliwa, rozmowa o swoich problemach jest wstydliwa, analiza własnego „ja” również jest wstydliwe. Ludzie boją się rozmawiać ze specjalistami, gdyż w ich mniemaniu spotkanie z psychologiem, to przypadłość osoby psychicznie chorej. Wolą zamykać się w sobie i tłumić emocje. Niestety nadmiar negatywnej energii jest powodem prawdziwych kłopotów. Problemów z własną tożsamością, napadami agresji, skłonnościami do alkoholu i używek oraz poważnej depresji. Czasami warto odsunąć na bok wszelkie stereotypy i uwierzyć specjalistom. Porozmawiać z kimś, kto dysponuje doświadczeniem i wiedzą. Potrafi słuchać i dokładnie przeanalizuje nasz problem.

 Psycholog – kolega za pieniądze?

Psychologia jest nauką zajmującą się mechanizmami ludzkiej psychiki i prawami kierującymi wyborami człowieka. Analizuje jego relacje z ludźmi oraz interakcje z otoczeniem. Opierając się na wiedzy zaczerpniętej z: biologii, socjologii, antropologii i filozofii, psycholodzy stworzyli własną naukę i metody działania. Można ją dołączyć do grona nauk: społecznych, humanistycznych, behawioralnych oraz medycznych. Ze względu na uniwersalne zastosowanie wyróżnia się psychologię: sądową, ekonomiczną, wychowawczą, kliniczną, pracy, zdrowia, psychopatologię oraz neuropsychologię. Wszystkie dziedziny łączy nieustanna analiza zachowań człowieka. Poszukiwanie przyczyn określonych wyborów. Wpływu na jego emocje. Odnalezienia źródła toku postępowania, obranych decyzji, wyborów, warunków genetycznych oraz moralności. Termin psychologia to połączenie greckich słów: „psyche – dusza” oraz „logos – myśl, rozumowanie”. W wolnym tłumaczeniu oznacza to: „rozumowanie nad duszą” i „analizę naszego wewnętrznego „ja”.

Wiele osób wciąż boi się psychologów. Lęka się, że jedna wizyta zrobi z nich dziwaka i psychola. W rzeczywistości jednak studium psychologii to dokładne poznanie warunków i zasad, które wpływają na decyzje człowieka. Wiedza zaczerpniętą z wielu nauk i dziedzin. Jest to spotkanie z osobą, która dokładniej pozna i zrozumie nasz problem. Spojrzy na niego przez pryzmat wielu czynników i zasad. Warto zatem otworzyć się i porozmawiać o swoich problemach, pragnieniach i marzeniach z kimś obcym, kto zobaczy i usłyszy więcej.