Rainbow Map – nowe narzędzie wspomagające terapię o wielowymiarowym zastosowaniu

Rainbow Map – nowe narzędzie wspomagające terapię o wielowymiarowym zastosowaniu

Artykuły psychologia, Blog
Rainbow Map – nowe narzędzie wspomagające terapię o wielowymiarowym zastosowaniu Kilka tygodni temu miałam przyjemność poznać twórcę narzędzia Rainbow Map Andrew Thomas’a – niesamowitego psychoterapeutę z Wielkiej Brytanii, o ogromnej wiedzy i doświadczeniu zawodowym. Skutkiem naszej współpracy było zorganizowanie pierwszego w Polsce szkolenia z narzędzia terapeutycznego Rainbow Map, które z powodzeniem jest stosowane w Wielkiej Brytanii, a kolejne szkolenia oferowane przez Andrew Thomas’a oferują dostęp do tego narzędzia psychoterapeutom na całym świecie. Rainbow Map zyskuje coraz większe uznanie i popularność, a kolejne artykuły na jego temat pojawiają się w prestiżowych pismach z zakresy psychologii. Czym jest Rainbow Map? Jest to wielowymiarowe narzędzie terapeutyczne, które pozwala: Wykorzystać je w każdym nurcie psychologii, a w szczególności w terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej, eksperymentalnej, humanistycznej, schematów, i in.; Zbudować i zrozumieć relację między ciałem (reakcja…
Read More

Powstawanie traumy u dzieci. Pomoc od najmłodszych lat. – Ewa Polit

Artykuły psychologia, Blog
Istnieje kilka rodzajów traum, te które są spowodowane nadużyciami seksualnymi, przemocą, nagłą śmiercią kogoś bliskiego, udziałem w działaniach militarnych, wypadkami. Są także traumy wywołanie brakiem zaspokojenia potrzeb podstawowych w dzieciństwie, poczuciem odrzucenia (brak okazywania uczuć i poświęcania uwagi dzieciom), zaburzeniami rozpoznania sytuacji stresowych. U dziecka traumę może wywołać bardzo wiele czynników. Pomimo tego, że uważa się powszechnie, że katalog stresorów jest dość znany, ja wychodzę z założenia, że jest otwarty. System powstawania traum. Poza nagłymi zdarzeniami wywołującymi stres u dzieci (u dorosłych również), jak ciężkie nadużycia, przemoc, śmierć i in., mamy jeszcze do czynienia z powstawaniem traumy poprzez zaburzenie postrzegania sytuacji. Kwestia powstawania traum jest bardzo złożona w każdym przypadku. Postaram się wyjaśnić szerzej zjawisko powstawania traum u dzieci (i dorosłych) spowodowanych zaburzonym postrzeganiem sytuacji. Jedną z pierwszych osób badających…
Read More
Leczenie traumy, PTSD, depresji. Psychoterapia – pokarm dla mózgu. Składniki odżywcze – pokarm dla ciała. – Ewa Polit

Leczenie traumy, PTSD, depresji. Psychoterapia – pokarm dla mózgu. Składniki odżywcze – pokarm dla ciała. – Ewa Polit

Artykuły psychologia, Blog
Tajemnicą nie jest, że trauma, PTSD, depresja - są złożonymi zaburzeniami psychicznymi, którym wielu uczonych przygląda się od wieków. Obecnie mamy liczne metody leczenia tych zaburzeń, od CBT, po psychoanalizę, terapię psychodynamiczną, pracę z ciałem, do bardziej innowacyjnych metod EMDR, technika wiatru – czyli terapia kinestetyczna, MMRI (Magutova Method of Relfex Integration), a także najnowsze, które pojawiają się w Polsce – rTMS, do której mam największe zastrzeżenia, jako iż jest to leczenie polem magnetycznym, które ma rzekomo pobudzać sztucznie neurony i synapsy w mózgu. Ale to dalej sztuczne pobudzenie, gdzie dodatkowym obciążeniem dla całego organizmu będzie promieniowanie z pola magnetycznego (nie zapominajmy o metalach ciężkich w organizmie, na które nie wiadomo jak wpłynie otrzymanie konkretnej ilości takiego promieniowania), które jest dość szeroko krytykowane w związku z opublikowanymi badaniami w 2011…
Read More
Trauma w nowej starej odsłonie – Ewa Polit

Trauma w nowej starej odsłonie – Ewa Polit

Artykuły psychologia, Blog
Najnowsze badania opublikowane przez Bessel’a Van Der Kolk, które gromadził przez 12 lat stawiają duży znak zapytania nad dotychczasowymi metodami leczenia traum. Czy terapia poznawczo-behawioralna jest dalej najskuteczniejszą metodą leczenia PTS, PTSD oraz traumy? Czy terapia skoncentrowana na osobie powinna być częścią terapii poznawczo-behawioralnej? Jak trauma wpływa na życie danej osoby? Przyjrzyjmy się poniżej odpowiedziom na te pytania oraz wiele innych wątków pobocznych. Ludzie, którzy doświadczyli traum, są w „pułapce” myśli. Tkwią w niej bez końca. To, co jest dla nich najbardziej niebezpieczne, to wyobraźnia. Dlaczego? Ponieważ napędza ona cały proces myślenia o wydarzeniu traumatycznym, nasila jego ciągłe przeżywanie, a czasami zniekształca obrazy z przeszłości. O ciągłej powtarzalności obrazów z przeszłości osób po traumach pisał jako jeden z pierwszych Pierre Janet, który twierdził, że ewolucja takich ludzi (głównie emocjonalna) jest…
Read More

Zrozumieć narcyzm

Artykuły psychologia, Blog
ZROZUMIEĆ NARCYZM - Anna Cichocka PRACA DYPLOMOWA napisana w Instytucie Psychologii Stosowanej pod kierownictwem naukowym dra Marka Łypa Narcystów/Psychopatów możemy spotkać w każdej dziedzinie życia, w której liczy się władza nad ludźmi, począwszy od małego przedsiębiorstwa a skończywszy na przywódcach państwowych. Brak lęku i wyrzutów sumienia oraz umiejętność manipulacji, czyli cechy, które charakteryzują osobę zaburzoną, to najbardziej pożądane cechy w dzisiejszym świecie. Psychopaci „wyższego szczebla“ to nie szaleńcy. Wprost przeciwnie, ich bezproblemowa pewność siebie zdaje się być prawie jak nieosiągalne marzenie i jest generalnie tym, co „normalni“ ludzie starają się zdobyć uczęszczając na treningi asertywności. "Psychopaci rozkwitają w kulturze, która nagradza rywalizację i zwycięstwo, zuchwalstwo i ryzykanctwo, sukces i materializm, ambicję i władzę, społeczne znajomości i społeczny awans, status i prestiż, styl i wygląd ponad treścią i głębią, oraz słodki, dowcipny urok i sztuczne gierki…
Read More